KOSZTORYSOWANIE
Zajmuje się wykonanie rożnego rodzaju kosztorysów budowlanych w zależności od potrzeb klienta, zarówno na podstawie otrzymanej dokumentacji budowy jak również po przeprowadzonej wizji lokalnej i wykonanych pomiarach. Współpracuje z kosztorysantami z różnych branż (m.in. elektryczna, wodna, wentylacja, klimatyzacja, drogowa, mostowa) dzięki czemu jestem w stanie wykonać również trudne, złożone tematy.
KOSZTORYSY BUDOWLANE – INFORMACJE OGÓLNE
Kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym pozwalającym skalkulować koszt realizacji inwestycji budowlanej w oparciu o przedmiar lub obmiar robót:
- przedmiar robót – stanowi zestawienie ilościowe przewidzianych do wykonania robót według kolejności ich wykonania na budowie. Sporządzany jest przez rozpoczęciem wykonywania robót budowlanych na podstawie dokumentacji projektowej
- obmiar robót – stanowi zestawienie ilościowe robót (jak w przedmiarze) z tą różnicą, że sporządza się go po wykonaniu robót budowlanych (według pomiarów z natury)
W zależności od fazy inwestycji (faza przygotowawcza, faza projektowania i uzyskiwania koniecznych decyzji administracyjnych, faza realizacji, faza przekazania do eksploatacji) oraz od celu w jakim został stworzony wyróżnia się:
- kosztorys inwestorski – dokument kosztowy, którego celem jest szczegółowe ustalenie kosztów danego rodzaju robót, pojedynczego obiektu lub części obiektu. Kosztorys inwestorski jest punktem odniesienia podczas porównywania ofert potencjalnych wykonawców robót budowlanych w toku postępowania przetargowego lub konkursu ofert. Podstawą do sporządzenia kosztorysu inwestorskiego są projekty przetargowe, projekty wykonawcze, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, założenia wyjściowe do kosztorysowania oraz ceny jednostkowe robót podstawowych.
- kosztorys ofertowy – dokument kosztowy, którego celem jest przedstawienie oferty cenowej wykonania robót budowlanych. Kosztorys ofertowy opracowywany jest na potrzeby przetargu (lub negocjacji) na wykonanie robót budowlanych przez każdego z uczestników przetargu (negocjacji) i zawiera informacje o cenie robót budowlanych, których wykonania chce się podjąć uczestnik przetargu. Podstawą do sporządzenia kosztorysu ofertowego są projekty wykonawcze oraz przedmiary robót.
- kosztorys zamienny – wykonywany jest najczęściej przez wykonawcę robót w celu zmiany ceny określonej w umowie, aby udokumentować ilość robót wynikłych w trakcie realizacji inwestycji. Roboty zamienne powstają w trakcie realizacji robót budowlanych na skutek zmiany technologii bądź ilości wykonywanych robót udokumentowanych obmiarem.
- kosztorys powykonawczy – plan finansowy budowy (tj. kosztorys inwestorski, kosztorys ofertowy) wykonywane są na określony dzień, przed rozpoczęciem robót budowlanych. Proces budowlany jest uzależniony od wielu czynników m.in. wzrostu cen materiałów budowlanych, wzrostu kosztów robocizny i sprzętu. W sytuacji gdy inwestycja budowlana jest procesem długoterminowym niemożliwe na początkowym etapie jej planowania przewidzieć wszelkie możliwe zmiany cen i kosztów. Kosztorys powykonawczy jest podstawą do podjęcia negocjacji finansowych pomiędzy inwestorem a wykonawcą robót. Dla inwestora może być również narzędziem kontrolnym kosztów inwestycji, pomaga wyeliminować ryzyko zawyżania kosztów budowy przez wykonawcę.
Zgodnie z przyjętymi zasadami oraz obowiązującymi w Polsce przepisami prawa wyróżnia się dwie podstawowe metody kosztorysowania:
- metoda kalkulacji uproszczonej – metoda kalkulacji uproszczonej polega na obliczeniu wartości kosztorysowej jako sumy iloczynów ilości przedmiarowych i ich cen jednostkowych. Przykładowo wiemy, że mamy do wymalowania 100m2 ściany oraz, że całkowity koszt wymalowania 1m2 ściany kosztuje 20zł (koszt uwzględnia potrzebny materiał, narzędzia, koszty robocizny wraz z zyskiem wykonawcy, itd.). Wówczas całkowity koszt wyniesie 100m2 x 20zł/m2 = 2000zł
- metoda kalkulacji szczegółowej – metoda kalkulacji szczegółowej polega na obliczeniu wartości kosztorysowej robót poprzez obliczenie wartości poszczególnych jednostkowych nakładów rzeczowych (robocizna, sprzęt, materiał), doliczeniu narzutów i przemnożeniu tych wartości przez ilości przedmiarowe.